Komisja w składzie:
- Katarzyna Bejm - pracownik Starostwa Powiatowego w Augustowie;
- Helena Kozłowska - etnograf z Suwalskiego Ośrodka Kultury;
- Dariusz Kryszpiniuk - instruktor z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku;
- Mirosław Nalaskowski – folklorysta, z Suwalskiego Ośrodka Kultury;
- Andrzej Wilczyński - radny Rady Miejskiej w Lipsku
po obejrzeniu i wysłuchaniu w dniu 12 stycznia 2014 r.: 4 jasełkowych widowisk o Narodzeniu Pańskim, 3 grup kolędniczych oraz 1 spektaklu inspirowanego tradycją postanowiła przyznać za widowiska odtwarzające tradycje Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Trzech Króli następujące nagrody i wyróżnienia:
- grupie regionalnej z Lipska za spektakl kolędniczy (nagroda w wys. 200zł);
- zespołowi folklorystycznemu „Modry Len” z Nowinki za spektakl kolędniczy (nagroda w wys. 200zł);
- grupie z Przedszkola w Lipsku (nagroda w wys. 150zł.);
- grupie z Przedszkola w Krasnymborze (nagroda w wys. 150zł)
- grupie „Jeżyki” z przedszkola w Augustowie (nagroda w wys. 200zł)
- grupie „Emanuel” z Rygałówki (nagroda w wys. 150zł);
- zespołowi ze szkoły w Bartnikach (nagroda w postaci aparatu fotograficznego) za adaptowanie tradycji kolędniczej;
- zespołowi w ZSS im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie (nagroda w wys. 150zł)
Komisja Artystyczna proponuje, aby na wojewódzkim przeglądzie widowisk obrzędowych w Łomży (21-22 lutego 2014r.), uwzględniając realia regulaminowe -powiat augustowski reprezentowany był przez:
- Zespół Regionalny „Lipsk” z Lipska;
- Zespół folklorystyczny „Modry Len” z Nowinki.
Komisja Artystyczna sugeruje, aby wraz z zespołami wytypowanymi do Łomży pojechały osoby przygotowujące pozostałe widowiska ukazane na lipskiej scenie w dniu dzisiejszym.
Rok 2014 został uchwałą Sejmu RP obwołany rokiem Oskara Kolberga.
Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat lokalna tradycja kulturowa posiadła tak bezdyskusyjny patronat. Ważne, by lokalne samorządy i ich instytucje kultury nie zaprzepaściły tej unikalnej szansy na docenienie swej tożsamości kulturowej.
Sprawdzianem zaangażowania samorządów i lokalnych instytucji kultury w dzieło rozpoczęte przez Oskara Kolberga będą praktyczne działania ochronne lokalnej tożsamości – w rekonstrukcje lokalnej wielopokoleniowej obrzędowości bądź ludowego rękodzieła.
Pomocy w zakresie wspólnego odtwarzania tradycji - lokalne środowiska mogą oczekiwać zarówno od instytucji kultury (w tym Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, Suwalskiego Ośrodka Kultury, muzeów i stowarzyszeń wspomagających kulturę ludową), jak też lokalnych urzędów i placówek kultury.
12 stycznia 2014 roku odbył się 22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze prowadzili zbiórkę pieniędzy oraz licytację gadżetów przesłanych przez Fundację WOŚP jak również tych przekazanych przez osoby prywatne. Sztab działający przy M-GOK w Lipsku zebrał 3 500,33 zł.
W czasie trwania XV Powiatowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych i Pastorałek strażacy z OSP w Lipsku pokazywali, przy użyciu fantoma, jak udzielić pierwszej pomocy przed medycznej. Żołnierze Straży Granicznej w Lipsku prezentowali posiadany na wyposażeniu sprzęt , który wykorzystywany jest w codziennej służbie.