Kontakt_M-GOK

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
 

ul. Rynek 23
16-315 Lipsk, woj. podlaskie

czynny:
pn. - pt. 0800 - 2000
NIP 846-10-22-529
tel./fax. (087) 642 35 86
e-mail: mgok@lipsk.pl
mgok@kulturalipsk.pl

Nr rachunku:
56 9359 0002 0100 0130 2011 0001

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przez Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.  Konkursy skierowane są wszystkich chętnych, a każdy znajdzie dla siebie intersującą tematykę. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Zadania są proste, a nagrody atrakcyjne!

 

 

25  września 2018 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku odbyło się spotkanie inaugurujące współpracę transgraniczną pomiędzy ośrodkiem kultury, a Wydziałem Kultury Rejonu Grodzieńskiego na Białorusi. Spotkanie zaowocowało podpisaniem umowy partnerskiej pomiędzy podmiotami.

Na razie to tylko przymiarki, ale wkrótce powstanie wspólny projekt zakładający ścisłą współpracę pomiędzy twórcami, instruktorami i dyrekcją obu ośrodków kultury – w Lipsku i w Sopockiniach. Przewidziane są odwiedziny delegacji w Polsce i na Białorusi oraz wspólne przedsięwzięcia, wydarzenia kulturalne, warsztaty, festyny, pokazy.

- Mamy nadzieję, że nasze starania zaowocują wspaniałymi kulturowymi przedsięwzięciami, które mają na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Zaplanowane działania świetnie pokazują wspólne tradycje, które musimy chronić i kultywować po obu stronach granicy – mówi Wiesław Bochonko, dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku.

Wniosek do Programu Transgranicznego Polska – Białoruś – Ukraina zostanie złożony do 31 października.

(IW)

(„Echo Lipska” nr 185 z 2018 r.)

Jak informowaliśmy Państwa ponad rok temu (Nr 185 Echa Lipska – Sierpień-wrzesień 2018 r.) 25 września 2018 r. odbyło się w lipskim M-GOK spotkanie, które zapoczątkowa-ło współpracę transgraniczną pomiędzy Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lipsku a Wydziałem Kultury Rejonu Grodzieńskiego na Białorusi. Wówczas podpisana została umowa pomiędzy podmiotami i rozpoczął się proces powsta-wania wspólnego projektu, który był żmudny i bardzo trudny. Projekt został złożony do oceny Wspólnego Sekretariatu Technicznego programu, 30 października ub. roku.

Wspólny Komitet Monitorujący programu podczas spotkania, które odbyło się w Nieświeżu na Białorusi 17 kwietnia 2019 r., podjął decyzję, że nasz projekt pod nazwą „Tradycja łączy naro-dy” został tymczasowo wybrany do finansowania w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020. W dniu 14 czerwca br. otrzymaliśmy pi-smo od WST, zawierającego pytania o wyjaśnienie niektórych zagadnień i wykaz poprawek, które należało w projekcie na-nieść. Wymagania Programu, w ramach którego powstał pro-jekt, są bardzo wysokie i szczegółowe, dlatego dopiero pod ko-niec września tego roku został zakończony proces konsultacji i podpisano Umowę Grantową między M-GOK i Wspólnym Se-kretariatem Technicznym Programu na sumę dotacji w wysoko-ści 58 307 euro, z czego 34 257 E to dotacja dla lipskiego M-GOK, pozostała suma pozostanie do dyspozycji Wydziału Kul-tury w Grodnie. Koszt całego projektu (z wkładem własnym) to suma 64 792,80 E.

W dalszej kolejności została podpisana także Umowa Partner-ska między M-GOK a Wydziałem Kultury Rejonu Grodzień-skiego. Do spotkania z naszym białoruskim partnerem doszło 5 grudnia br. w siedzibie naszego ośrodka. Ze strony białoruskiej umowę podpisał Dymitr Wilczyk – kierownik Wydziału Kultu-ry Komitetu Wykonawczego Rejonu Grodzieńskiego, polską stronę reprezentował dyrektor M-GOK – Franciszek Wiesław Bochonko.

Projekt pod nazwą „Tradycja łączy narody” ma na celu za-chowanie dziedzictwa kulturo-wego naszego pogranicza. Za-nikające jego elementy, takie jak rękodzieło ludowe i folk-lor, powinny być z troską od-tworzone i kultywowane, zare-jestrowane i zachowane. Tra-dycja regionu świadczy o toż-samości społeczności lokalnej, jej zachowanie jest naszym obowiązkiem.

Realizacja projektu „Tradycja łączy narody” rozpocznie się w czerwcu przyszłego roku w Lipsku, imprezą pod nazwą „Folklor bez granic”. Następnie w okresie wakacyjnym, także w naszym ośrodku, zostaną przeprowadzone międzynarodowe warsztaty wyplatania słomy i warsztaty tradycyjnego „białego śpiewu”, na które już teraz zapraszamy wszystkich zaintereso-wanych i chętnych. W końcu sierpnia odbędzie się festiwal żni-wiarzy o nazwie „Złote Kłosy”. Jesienią zamierzmy odbyć po obu stronach granicy spotkania z najstarszymi śpiewakami ludo-wymi, aby zarejestrować a następnie wydać płytę CD z trady-cyjnym śpiewem ludowym zachowanym na pograniczu. Być może będzie to ostatnia szansa rejestracji tych starych pieśni.

Rok 2021 to imprezy po stronie białoruskiej. W lutym odbędą się dni tradycyjnej kultury dla młodzieży „Folklor dla wszyst-kich" zaś w kwietniu Festiwal „Pisanka bez granic”. Oba wyda-rzenia będą miały miejsce w Centrum Kultury i Folkloru w So-poćkiniach na Białorusi. W trakcie spotkania młodzieży będą kontynuowane warsztaty śpiewu tradycyjnego i wyplatania sło-my, oraz przeprowadzone zostaną warsztaty tańca tradycyjnego i pisankarskie. Te ostatnie poprowadzą nasze doświadczone pisankarki z Koła Twórców Ludowych w Lipsku.

Barbara Tarasewicz