Kontakt_M-GOK

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
 

ul. Rynek 23
16-315 Lipsk, woj. podlaskie

czynny:
pn. - pt. 0800 - 2000
NIP 846-10-22-529
tel./fax. (087) 642 35 86
e-mail: mgok@lipsk.pl
mgok@kulturalipsk.pl

Nr rachunku:
56 9359 0002 0100 0130 2011 0001

W sobotę, 9 września, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, odbył y się XVI Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy. Tegoroczne rozgrywki odbyły się na granicy dwóch powiatów: sokólskiego i augustowskiego, w Szuszelwie, w gminie Dąbrowa Białostocka.

Kosiarze z Polski, Białorusi, Belgii stoczyli walkę na kosy… Bezkrwawa, rzecz jasna, walka polegała na koszeniu łąk bagiennych na ternie Biebrzańskiego Parku Narodowego, tym razem w pobliżu kładki turystycznej przy drodze nr 673 Dąbrowa Białostocka – Lipsk, na terenie wsi Szuszelewo, a nie, jak dotychczas na bagnie Ławki. A było o co walczyć! Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody oraz tytuł Mistrza Świata w koszeniu cennych przyrodniczo, bagiennych łąk.

- To święto tych, którzy od stuleci kosząc biebrzańskie łąki sprzyjają przyrodniczemu bogactwu, w szczególności rzadkim gatunkom ptaków i roślinności. Impreza promuje czynną ochronę bagien, rolnictwo przyjazne przyrodzie, walory turystyczne i krajoznawcze Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz biznes oparty o działalność rolniczą zgodną z potrzebami ochrony przyrody – mówią przedstawiciele głównego organizatora  imprezy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Dodatkową atrakcją podczas imprezy były stoiska edukacyjne, rękodzieło lokalnych artystów, wyroby producentów tradycyjnej żywności oraz występy zespołów folklorystycznych: Zespołu Regionalnego Lipsk, „Dębina” z Dąbrowy Białostockiej, Zespołu Rodzinnego z Rakowicz, Marcina Lićwinko, śpiewaka ludowego, który wystąpił razem ze swoim uczniem, Małgorzaty Makowskiej z zespołem oraz Chłopców z Nowoszyszek.

Współorganizatorami tegorocznych Biebrzańskich Sianokosów były  Gmina Dąbrowa Białostocka i Gmina Lipsk.

Galeria foto: https://www.facebook.com/MGOK_Sianokosy2017