Kontakt_M-GOK

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
 

ul. Rynek 23
16-315 Lipsk, woj. podlaskie

czynny:
pn. - pt. 0800 - 2000
NIP 846-10-22-529
tel./fax. (087) 642 35 86
e-mail: mgok@lipsk.pl
mgok@kulturalipsk.pl

Nr rachunku:
56 9359 0002 0100 0130 2011 0001

 

Każdego roku z Lipska wyjeżdża wycieczka na Białoruś, by odwiedzić miejsce mordu na mieszkańcach Lipska dokonanego przez Niemców w 1943 r. W tym roku z możliwości zbiorowego wyjazdu skorzystało 76 osób.

Na polowej Mszy św. w Naumowiczach pod przewodnictwem bp. grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza zgromadziło się kilkaset osób, w tym pielgrzymi z Lipska, Augustowa i Ełku.

W miejscu zbiorowej mogiły kwiaty złożyły delegacje: w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego Andrzej Koronkiewicz, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, Maria Bieciuk, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Lipsku oraz Grażyna Serafin, prawnuczka bł. Marianny Biernackiej, przedstawiciele samorządu Gminy Lipsk:Lech Łępicki, burmistrz Lipska, radni Rady Miejskiej w Lipsku  na czele z wiceprzewodniczącym Janem Krysiukiem,w imieniu pielgrzymów: Stanisław Betko, prawnuczek bł. Marianny Biernackiej oraz radni Rady Miejskiej w Lipsku,  oraz przedstawiciele samorządu augustowskiego. W pielgrzymce wzięli udział także harcerze z 6 Lipskiej Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej „Żubry” i ks. Tadeusz Białous.

Do Naumowicz z Grodna wyruszyła także piesza  pielgrzymka  Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi, aby uczcić śmierć bł. Marianny Biernackiej i licznych przedstawicieli polskiej inteligencji, wymordowanych przez gestapo w czasie okupacji niemieckiej. Piesza pielgrzymka z Grodna przybyła do Naumowicz po raz czwarty.

Oprócz odwiedzenia miejsca zbiorowego mordu, pielgrzymi z Lipska zwiedzili także Grodno, była to też okazja do spotkania z rodzinami, które mieszkają na Białorusi.