Kontakt_M-GOK

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
 

ul. Rynek 23
16-315 Lipsk, woj. podlaskie

czynny:
pn. - pt. 0800 - 2000
NIP 846-10-22-529
tel./fax. (087) 642 35 86
e-mail: mgok@lipsk.pl
mgok@kulturalipsk.pl

Nr rachunku:
56 9359 0002 0100 0130 2011 0001

 

     „Bitwa ta rozpoczęła się 20 września 1920 roku, natarciem 1 Dywizji Legionowej. Zgodnie z planem opracowanym przez Józefa Piłsudskiego II armia gen. Rydza-Śmigłego miała przebić się z Sejn przez teren Litwy, dotrzeć do rejonu Lidy (ważnego węzła komunikacyjnego) i oskrzydlić siły bolszewickie zgromadzone w Grodnie, zamykając im odwrót. Zacięte walki toczyły się także pod Grodnem i Wołkowyskiem. Zdobycie Lidy zamknęło bolszewikom drogę odwrotu, a rozpaczliwe próby przebicia się zostały zatrzymane przez 1 Dywizję Litewsko-Białoruską mimo dużych strat, jakie poniosła w trakcie walk. Rozbite i zdezorganizowane oddziały bolszewickie wycofały się pospiesznie. Zwycięstwo nadniemeńskie ostatecznie odsunęło od Polski bolszewickie zagrożenie” (z Archiwum "Dziennika Polskiego" – 20.09.2000 r.).

Sztafeta to bieg, w którym uczestnicy biegu wymieniają się co kilkaset metrów w miarę potrzeb, w zależności od kondycji poszczególnych osób.

Sztafeta odbyła się w dniach 18-20 września i prowadziła trasą: Sokółka – Kopna Góra – Szudziałowo – Klimówka – Kuźnica – Nowy Dwór – Sidra – Dąbrowa Białostocka – Lipsk –Augustów – Sejny – Berżniki. Uczestnicy biegu ubrani byli w biało czerwone stroje i nieśli ze sobą flagi narodowe. Organizatorzy Sztafety pragnęli w ten sposób oddać hołd tym, którzy ginęli na naszych ziemiach w tych trudnych czasach, POW-iakom, legionistom i podhalańczykom z 21 Dywizji Górskiej. Jednocześnie organizacja sztafety miała na celu zapoznanie uczestników, często bardzo młodych ludzi, z historią tych ziem.

     Uczestnikami tegorocznej Sztafety była młodzież z Litwy zrzeszona w harcerskim Wileńskim Hufcu Maryi im. Pani Ostrobramskiej z ich Komendantem ks. hm Dariuszem Stańczykiem HR oraz młodzież z Sokółki, Sidry, Kuźnicy Białostockiej, Szudziałowa, Augustowa i Sejn. Ponadto przedstawiciele Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

     W Lipsku uczestnicy sztafety oddali hołd naszym przodkom składając kwiaty pod Kopcem Wolności, tam też spotkali się z Burmistrzem Lipska p. Lechem Łępickim, dyrektor ZSS p. Marią Bieciuk i lipskimi harcerzami.