Kontakt_M-GOK

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
 

ul. Rynek 23
16-315 Lipsk, woj. podlaskie

czynny:
pn. - pt. 0800 - 2000
NIP 846-10-22-529
tel./fax. (087) 642 35 86
e-mail: mgok@lipsk.pl
mgok@kulturalipsk.pl

Nr rachunku:
56 9359 0002 0100 0130 2011 0001

Ruszyły pełną parą prace przewidziane w ramach zadania pod nazwą „Mała Ojczyzna – Wielka Niepodległa”, które realizuje Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku. Co się będzie działo? Zobaczcie sami!

Już wkrótce będziecie Państwo mogli wziąć udział w rekonstrukcji historycznej, która będzie dotyczyła aresztowania i zamordowania 50 mieszkańców Lipska na Fortach w Naumowiczach. Wydarzenie to zaplanowane jest na 13 lipca 2019 r. Rekonstrukcja odbędzie się po odpustowej mszy św. poświęconej pamięci ofiar tego pogromu, wśród których szczególne miejsce zajmuje bł. Marianna Biernacka. Tego dnia, 13 lipca, będziemy obchodzili dokładnie 76 rocznicę tych tragicznych  wydarzeń oraz 20 rocznicę beatyfikacji Marianny Biernackiej.

W związku z organizacją rekonstrukcji, zapraszamy wszystkich chętnych do współtworzenia tego dzieła. Potrzebujemy statystów, którzy wcielą się w role pomordowanych mieszkańców Lipska. W tym celu zachęcamy do zgłaszania się do pracowników MGOK.

Tego dnia, czyli 13 lipca, na naszych ulicach zostanie zaprezentowana również wystawa poświęcona ofiarom odwetu. W latach 70-tych poprzedniego wieku podjęta była próba zebrania pełnej listy nazwisk i wizerunków ofiar. Jednak prace nie zostały dokończone. Część z ofiar jest bardzo dobrze znana naszej społeczności, część pozostaje nadal anonimowa… Do pełniej dokumentacji brakuje nazwisk, zdjęć i biogramów poszczególnych osób. Zwracamy się zatem z prośbą do Państwa, o pomoc w uzupełnieniu listy pomordowanych. Jeśli mają też Państwo zdjęcia tych osób, bądź informacje o nich – prosimy o kontakt z pracownikami MGOK w Lipsku. Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!

Ostatnim działaniem, wieńczącym działania projektowe, będzie odsłonięcie muralu. Mural powstanie na budynku dawnego przystanku PKS, mieszczącego przy ul. 400-lecia w Lipsku. Mural będzie przedstawiał najważniejsze wydarzenia, które miały wpływ na kształtowanie się historii Lipska, postacie związane z rozwojem Lipska oraz drogę naszej miejscowości do Niepodległości. W tym celu rozpoczęły się już prace przygotowawcze. W ZSS w Lipsku zostały przeprowadzone lekcje historii, podczas których młodzież poznała ważne wydarzenia historyczne mające wpływ na życie lipszczan. Spośród wielu wydarzeń zostaną wybrane te najważniejsze i to one trafią na mural. Uroczyste odsłonięcie muralu nastąpi w listopadzie, podczas obchodów Święta Niepodległości.

Wszystkie te działania będą realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA  na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.